Spesifikasi
Crimping Range:
14 - 45mm
Hose Size:
1/4 - 1 inci
Die Sets:
7
Color:
Biru
Max. Opening:
20mm
Crimping Force:
150t
Product Name:
P16 Manual Hose Crimping Machine
Application:
Bengkel
System Pressure:
31,5Mpa
Power:
Pompa tangan
Size:
400*320*300mm
Weight:
32KG
Wty:
3 tahun
Atribut Utama
Nama merek:
MENSION
Nomor Model:
MS-P16
Tempat Asal:
CN
Sertifikasi:
CE RoHS
Jumlah Pesanan Minimum:
1 Set
Harga:
Contact Us
Kemampuan Pasokan:
1000 Set Per Bulan
Waktu Pengiriman:
2 - 7 Hari Kerja
Ketentuan Pembayaran:
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Kemasan Standar:
Satu Kayu Lapis Untuk Satu Set
Deskripsi Produk
P16 150T Portable Manual Hydraulic Hose Crimping Machine
Professional hose ferrule crimping tool for on-site and remote applications without electricity requirements. Ideal for on-site repairs without power.It is one portable universal crimping tool. Because of its lightweight, it can be easily moved and mounted in the workshop or service van and offers on-site repair service without electricity.
Product Overview
The P16 manual hydraulic hose crimper features a crimping range from 1/4" to 1", with maximum capacity for 4-layer 1" hoses. Its lightweight design ensures easy portability to any job site. Available with high-quality ENERPAC or HUIZONG oil pumps for enhanced performance and efficient manual operation.
Key Advantages
- Lightweight 37KG design for easy transportation
- Hand pump operation - no power supply required
- High-hardness dies base and die sets for long service life
- Crimping range: 1/4" to 1" with 7 standard die sets
- Integrated storage box for organized die set management
- High-quality manual pump with extended service life
- Compatible with water hoses, A/C hoses, brake hoses, and washing hose fittings
- Precision crimping prevents oil leakage and ensures diameter accuracy
- The indicator will light when the hoses are crimped to the pre-set size, the light will turn on
Technical Specifications
| Model | P16 Manual Hose Crimping Machine |
|---|---|
| Crimping Range | 14 - 47 mm |
| Crimping Force | 150 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 1 inch |
| Max. Opening | 20 mm |
| Die Sets | 7 |
| Die Set Type | P16 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control | MS |
| Standard Voltage | Manual Pump |
| Motor Power | Manual Pump |
| Dimensions (L×W×H) | 400 × 320 × 300 mm |
| Weight | 32 KG |
P16 Hose Crimper Die Sets
| Die No. | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6* | 6 - 8 mm | 55 mm |
| 8* | 8 - 10 mm | 55 mm |
| 10* | 10 - 12 mm | 55 mm |
| 12* | 12 - 14 mm | 55 mm |
| 14 | 14 - 16 mm | 55 mm |
| 16 | 16 - 19 mm | 55 mm |
| 19 | 19 - 23 mm | 55 mm |
| 23 | 23 - 27 mm | 55 mm |
| 27 | 27 - 31 mm | 55 mm |
| 31 | 31 - 35 mm | 65 mm |
| 35 | 35 - 41 mm | 65 mm |
* Non-standard die sets
Customized die sets available
Max. opening refers to stroke between fully closed and fully opened die sets
Customized die sets available
Max. opening refers to stroke between fully closed and fully opened die sets
Optional Accessories
- Quick Change Tool
- Quick Change Die Set Rack
- UC Control System
Applications
Ideal for truck-mounted mobile crimping services, field repairs, and various hydraulic systems including construction equipment, agricultural machinery, and industrial applications.
Forged from top-grade materials
Quick Change Die Set Rack
High-Precision Machine Head
Advanced production technology prevents oil leakage and ensures reliable performance.
Manufacturing of high-strength materials
High-quality crimping effect

Product Packaging and Logistics

Minta Kutipan
Silakan gunakan formulir kontak pertanyaan online kami di bawah ini jika Anda memiliki pertanyaan, tim kami akan menghubungi Anda sesegera mungkin