Spesifikasi
Crimping Range:
14 - 87mm
Hose Size:
1/4 - 2,5 inci
Die Sets:
13
Color:
Biru
Max. Opening:
31mm
Crimping Force:
650T
Product Name:
P32 Mesin pengikat selang AC
Application:
Lokakarya · Konstruksi Mach · Hid. Perbaikan · Peralatan Penambangan
System Pressure:
31,5Mpa
Power:
3,75kw
Size:
650*550*1360mm
Weight:
310Kg
Wty:
3 tahun
Atribut Utama
Nama merek:
MENSION
Nomor Model:
Hlm.32
Tempat Asal:
CN
Sertifikasi:
CE RoHS
Jumlah Pesanan Minimum:
1 Set
Harga:
Contact Us
Kemampuan Pasokan:
1000 Set Per Bulan
Waktu Pengiriman:
2 - 7 Hari Kerja
Ketentuan Pembayaran:
T/T, Western Union, Money Gram, Paypal
Kemasan Standar:
Satu Kayu Lapis Untuk Satu Set
Deskripsi Produk
P32 AC Hose Hydraulic Crimping Machine
The P32 hydraulic hose crimping machine is designed for large-scale hydraulic hose assembly.Its high-quality components deliver superior durability and reliability.The quick-change die system shortens setup time and greatly boosts productivity for industrial use.
Key Features
- High production efficiency for hose crimping operations
- Quick and easy die change and installation process
- Optional emergency stop device for enhanced safety
- Numerical control hose crimper with precision operation
- Crimps up to 2-inch 4-layer hydraulic hoses and 3-inch industrial hoses
- Rapid crimping and retracted process cycles
- Constructed with high-quality materials and renowned brand components
- Delivers precision-formed crimping results
Technical Specifications
| Model | P32 AC Hose Crimping Machine |
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 650 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 2.5 inch |
| Maximum Opening | 31 mm |
| Die Sets | 13 |
| Die Set Type | P32 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control System | MS |
| Standard Voltage | 220 V |
| Motor Power | 3 KW |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 550 x 1360 mm |
| Weight | 310 kg |
P32 Hose Crimper Die Sets
| Die Number | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6 * | 6 ... 8 mm | 55 mm |
| 8 * | 8 ... 10 mm | 55 mm |
| 10 * | 10 ... 12 mm | 55 mm |
| 12 * | 12 ... 14 mm | 55 mm |
| 14 | 14 ... 16 mm | 55 mm |
| 16 | 16 ... 19 mm | 55 mm |
| 19 | 19 ... 22 mm | 55 mm |
| 22 | 22 ... 26 mm | 70 mm |
| 26 | 26 ... 30 mm | 70 mm |
| 30 | 30 ... 34 mm | 70 mm |
| 34 | 34 ... 39 mm | 75 mm |
| 39 | 39 ... 45 mm | 75 mm |
| 45 | 45 ... 51 mm | 90 mm |
| 51 | 51 ... 57 mm | 90 mm |
| 57 | 57 ... 63 mm | 100 mm |
| 63 | 63 ... 69 mm | 110 mm |
| 69 | 69 ... 74 mm | 110 mm |
| 74 * | 74 ... 78 mm | 110 mm |
| 78 * | 78 ... 87 mm | 110 mm |
Note: * indicates non-standard die sets. Customized die sets are available upon request. Special voltage configurations including 110V, 208V, 240V, and 415V are available.
Optional Features
- UC control system upgrade
- Position limit device for enhanced precision
Forged from top-grade materials

Supplier of well-known brands

Top driving force

Manual control panel

Foot switch control, freeing up your hands

Precision control with millimeter-level adjustment

High-strength premium mold with quick change function

Crimping Applications
The P32 hydraulic hose crimping machine is designed for comprehensive crimping applications across various industrial hose types and sizes.

Minta Kutipan
Silakan gunakan formulir kontak pertanyaan online kami di bawah ini jika Anda memiliki pertanyaan, tim kami akan menghubungi Anda sesegera mungkin